В основі взаємовідносин людини з навколишнім світом і суспільством лежать інформаційні процеси. Людина сприймає інформацію, слухаючи радіо, переглядаючи телевізійні передачі, читаючи літературу. Кожен такий процес включає відповідні адекватні методи, що дозволяють сприймати дані, що передаються за допомогою радіопередачі, телебачення, зрозуміти текст, надрукований в книзі або газеті. Отриману інформацію людина перетворює і зберігає у вигляді деякого образу, нового текстового документа, умовного розпорядження, прийнятого рішення.
Інформаційний процес - цикл освіти інформації з даних і негайного їх збереження у вигляді нових даних в результаті застосування до них відповідних методів.
Політичні, економічні, правові та інші взаємини мають в своїй основі інформаційний характер. В обчислювальній техніці інформаційний процес також протікає в ході взаємодії даних і методів, однак тут деякі етапи проходять автоматично, без участі людини. В ході цих етапів дані взаємодіють з апаратними та програмними методами.
В історії людства виділяються три соціально-технологічні фази: аграрна, індустріальна та інформаційна.
Інформаційне ( постіндустріальне ) суспільство - нова історична фаза розвитку цивілізації, в якій головними продуктами виробництва є інформація і знання.
Відмінні риси інформаційного суспільства:
• збільшується роль інформації і знань в житті суспільства;
• зростаюча частка інформаційних комунікацій, продуктів і послуг у валовому внутрішньому продукті;
• глобальний інформаційний простір, що забезпечує людям: а) ефективне інформаційну взаємодію, б) доступ до світових інформаційних ресурсів, в) задоволення потреб в інформаційних продуктах і послугах.
Інтернет утворює потужний канал поширення та обміну інформацією, інформаційне середовище. Формат поширюваної інформації може бути найрізноманітнішим: тексти новин, літературних творів; комп'ютерні програми; зображення (фотографії, графіка); музичні твори - аби все це було перетворено в цифрову форму. Інтернет використовується для здійснення різних дій, що мають інформаційну складову, в науці, освіті, культурі, комерційної діяльності, управлінні, покупках, спілкуванні та відпочинку. Питомі обсяги інформації, одержуваної по комп'ютерних мережах, стрімко ростуть, а роль традиційних інформаційних каналів знижується.
В ході інформаційного процесу інформація, що циркулює на підприємстві або в організації, піддається тій чи іншій обробці в залежності від роду їх діяльності. За місцем виникнення виділяють вхідну і вихідну, внутрішню і зовнішню інформацію. В процесі обробки інформація може бути первинною і вторинною, проміжної і результативної, при цьому оброблювані дані перетворюються з одного виду в інший. За мерс розвитку інформаційного суспільства трудовитрати на обробку даних зростають і вимагають вдосконалення застосовуваних технологій.
Технологія ( гр. Techne - майстерність, logos - вчення, вчення про майстерність) - сукупність знань про способи і засоби виробничих процесів, при яких відбувається необхідне якісна зміна оброблюваних об'єктів.
Інформаційна технологія - процес, що використовує сукупність засобів і методів збору, обробки і передачі даних для отримання інформації нової якості про стан об'єкта, процесу або явища. Інформаційні технології - процеси, методи пошуку, збору, зберігання, обробки, надання, поширення інформації та способи здійснення таких процесів і методів.
Мета інформаційної технології - виробництво інформації для її аналізу людиною і подальшого прийняття рішень по здійсненню будь-яких дій. У більш вузькому розумінні інформаційна технологія являє собою сукупність чітко визначених цілеспрямованих дій людини по переробці інформації на комп'ютері. Технологічний процес переробки інформації складається з етапів, операцій і конкретних дій оператора, що виконує обробку даних. У структурі можливих операцій з даними можна виділити наступні:
• збір даних та їх формалізація, тобто приведення до однакової форми;
• фільтрація і сортування;
• обробка і перетворення даних відповідно до поставленим завданням;
• архівація даних, тобто організація зберігання даних в компактній, зручній і доступній формі;
• захист даних - комплекс заходів, спрямованих на запобігання втрати даних і їх модифікації;
• транспортування даних, тобто прийом і передача даних між віддаленими учасниками інформаційного процесу.
Інструментарій інформаційних технологій - один або кілька взаємопов'язаних програмних продуктів для певного типу комп'ютера, технологія роботи в яких дозволяє досягти поставленої користувачем мети.
В якості інструментарію можна використовувати поширені види програмних продуктів для персонального комп'ютера: текстові редактори і процесори, графічні редактори і настільні видавничі системи, системи автоматизованого проектування, електронні таблиці, системи управління базами даних, а також електронні записники і календарі, інформаційні системи функціонального призначення та інформаційно-пошукові системи і т.д.
Сьогодні персональний комп'ютер - найбільш поширений пристрій обробки інформації. Виникає нова індустрія переробки інформації на базі комп'ютерних і телекомунікаційних інформаційних технологій.
Комментарии
Отправить комментарий